TÜREV

Vakfimiz; 1996 yilinda Yali mahallesi, Cumhuriyet caddesi, N:17 (Nihat Erim I.Ö.O.yani) Dragos-Maltepe/Istanbul adresinde faaliyetine baslamistir. Resmi Senedimizde faaliyetlerimiz;

“a- Nüfusumuzun % 10’unu olusturan ve sosyal bir sinif olan engellilerin: hukuk, ekonomik, egitim, saglik, sosyal, çevre (dogal, tarihi ve kültürel çevre) teknik (medikal), spor, psikolojik sorunlarini engellilik hadisesinin sebep ve zorluklarini tespit etmek, tedbir almak, imkanlar olusturmak, imkanlar ölçüsünde çözmek, yardimci olmak.

b- Engellilere yönelik müesseseler kurmak, vakif gayesine uygun olarak engellilerin ihtiyaçlarina yönelik ya da vakif gelirlerini arttirmak amaci ile her türlü ithalat ve ihracat yapabilir. Üretim merkezleri olusturabilir. Marka, ihtira berati, lisans alabilir, satabilir, kiralayabilir. Vakif tek basina ya da baskalari ile birlikte fiziki ve psikolojik rehabilitasyon merkezleri, saglik merkezleri, danisma merkezleri, arastirma merkezleri kurabilir, bunlarin konusulup tartisildigi suralar düzenleyebilir. Bu amaçla engellilere yönelik her asama ile ilgili okul ve egitim açabilir ve egitim merkezleri kurabilir, uluslar arasi ve ulusal nitelikteki konferans ve organizasyonlarda her türlü temsil için girisimlerde bulunabilir. Vakif amacini gerçeklestirmek için her türlü iletisim imkanlari ve internet imkanlarindan yararlanabilir.Radyo ve TV. Yazili, görsel ve isitsel nitelikli tüm medya imkanlarindan amacina uygun olarak yararlanmak kasti ile program üretim merkezleri kurabilir. Bizzat yayin yapabilir bu yayin kuruluslari ile her türlü anlasmalar yapabilir.Bunun için yurt disinda temsilcilik ve bürolar, yurt içinde subeler açabilir. Merkez ve subelerine bagli döner sermayeli yada dogrudan istirakli ortaklar ve isletmeler kurabilir. Engelliligi engellenmesi yönünde her türlü faaliyetler yapabilir. Bu amaçla resmi ya da gayri resmi özel ve tüzel kisiliklerle her türlü isbirligine gidilebilir.

Vakif gayesine uygun diger her türlü sosyal organizasyon vb. örgütler kurabilir, olanlara üye olunabilir yada baskalari üye kabul edilebilir. Ortak konsey ve çalisma gruplari olusturulabilir.

Vakif gayesi ile ilgili her türlü festivaller ve yarismalar düzenleyebilir ve düzenlenenlere katilabilir.

Engelliler konusunda toplumun ve engelli ailesinin rehabilite edilmesi ve engelliler ile ilgili toplumsal ahlaki zenginlestirilerek güçlendirilmesi de vakfin amaçlari ile ilgilidir ve bu yönde ter türlü tasarrufta bulunulabilir.

Engellilerin üye olabilecekleri yardimlasma sandigi kurulabilir, sigortacilik yapilabilir, bu amaçla yurt içinde ve yurt disinda istiraklerde bulunabilir.

Bütün bu islerle ilgili her türlü menkul, gayri menkul alip satim, insa ve kiralama isleri yapilabilir. Vakif yasalarin izin verdigi ölçüde kooperatifler, her türlü sirket ve diger tüzel kisilikler ihdas edebilir.

c-Sportif aktiviteleri organize etmek, zaman ve zemin hazirlamak, tesisler kurmak,

d-Çevre sartlari (dogal, tarihi ve kültürel) engelliler lehine uluslar arasi standartlarda gerçeklestirilmesi için teknik ve yasal her türlü çalismayi yapmak,

e- Engellilerin sosyal ve mesleki rehabilitasyonunu saglamak, vasiflandirmak, istihdama hazirlamak ve tesisler kurmak,

f- Teknik-Medikal ihtiyaçlara (ortez-protez, tekerlekli sandalye vs.)imkanlar ölçüsünde yardimci olmak, tesisler açmak, vakfin gelirlerini menkullerini ve gayri menkullerini bu hizmet için kullanmak,

g- Engellilerin Anayasal Haklarini tespit ve takip etmek, engellileri, toplumu, yönetimleri bilinçlendirmek,

h- Üniversitede akademik seviyede proje gelistirmek bu yönde sempozyum, konferans, açik oturum, panel, seminer düzenlemek.

i- Faaliyetlere yönelik kitap, bülten, dergi, brosür, makale vb. süreli süresiz yayinlar hazirlayip yayinlamak, arastirma merkezi, enstitü ve kütüphane kurmak,

j-Engellilere yönelik her dalda sportif faaliyetler düzenlemek, tesisler kurmak,

k- Bütün iletisim araçlari ile devletimizi, Milletimizi, kurum ve kuruluslari, aydinlari, imkan sahiplerini engelliler adina her türlü yardima çagirmak, yapilan yardimlari ihtiyaç sahiplerine ulastirmak,

l- Vakfin gayesine uygun olarak, yurt içi ve yurt disi özel ve tüzel kurum ve kisilerden her türlü bagis, menkul, gayri menkul bagis kabul etmek, yardimlasmak, is birligi yapmak, sirketler kurmak, kuruluslara ortak olmak,

m- Bütün engellilerin sosyal ve kültürel entegrasyonunu saglayacak müesseseler kurmak, uluslar arasi kurum ve kuruluslarla her türlü isbirligi yapmak kamplar kurmak, ,geziler, turlar organize etmek,

n-Her engel grubunu kapsayan engelliler huzur evi kurmak ve isletmek,

o- Intifa, sükna gibi mülkiyetin ayni haklarini kabul etmek ve gayrimenkul rehini dahil her türlü teminat almak, rehin göstermek vakfin gayesine uygun sartli ve sartsiz bagis kabul etmek,

VAKFIN YAPABILECEGI TASARRUFLAR :

Vakif amacina ulasmak için kanuni kisitlamalarin geçerli olmasi ve mevzuatin müsait olmasi kosulu ile asagidaki isleri yapar :

a- Miktar ve degeri sinirlanmamis olarak tasinir ve tasinmaz mallara veya her ikisinden olusan her çesit mal ve mülke ve malvarligina, bagis, vasiyet sair ölüme bagli tasarruflar yoluyla veya satin alma, kiralama suretiyle sahip olmaya ve kullanmaya, sahip olduklarini satmaya, devir ferag etmeye, gelirlerini veya kararlarini tahsil veya sarfa, vakfin mal varligina dahil bir veya birden fazla tasinir veya tasinmazlar almaya, gelirlerine dahil ve veya birden fazla tasinir veya tasinmazlar almaya, gelirlerini kullanmaya, vakfin amacina aykiri olmamak ve amaca kismen veya tamamen tahsis olunmak kaydiyla vaki bagis veya vasiyet veya çesitli ölüme bagli tasarruflar yoluyla temellük ettigini tasinir veya tasinmaz mallarin ve paralari idare ve tasarrufa, harcamaya, sirketlerin hisse senetlerini, obligasyonlarini veya diger hisse temsil eden veya mevcut bulacak bir hak ifade eden evrakin bilcümle hisse senetlerini ve bütün bunlara ait kuponlari almaya, satmaya, devretmeye, gelirlerini tahsile tasinir veya tasinmaz mallari kiralamaya, bedellerini tahsil ve sarfa, maden mevzuati, petrol mevzuati ve dogal kaynaklarla ilgili mevzuatin izin vermesi kosuluyla yada bagisa bagli olarak bunlarin isletme hak ve imtiyazlarini kabule, vakfa ait tasinmazlar üzerinde vakfa gelir saglamak için 3.sahislarla veya tüzel kisilerle mevzuat dahilinde yap, islet devret yoluyla anlasmalar yapmaya, tesisler insa etmeye, kiralama veya islettirmeye, isletmeye vakif yetkilidir.

Mesleki Egitim ;

b-Vakfin amacina benzer olarak faaliyette bulunan vakiflarla isbirligi yapmaya, kurulmus veya kurulacak vakiflari kabul etmeye, vakiflari devralmaya baska vakiflardan yardim almaya, bu yardimi temin için onlarla anlasmalar akd etmeye, amacina harcayacagi gelirleri arttirmak için para mevcutlariyla veya vakfin mal varligina dahil kiymetlerle sirketlere katilmaya, amacina uygun sirketler kurmaya katilma paylarina isabet eden temettü ve kar hissesini sarfa, her türlü egitim, saglik, spor, vs. tesisler kurmaya ve isletmeye, tasinir veya tasinmazlarin intifa, sükna gibi mülkiyetten gayri ayni haklarinin 3.sahislarin mallari üzerine kullanmaya, vakif gayelerini gerçeklestirmek amaci ile gereginde ödünç almaya, borca karsilik tasinir veya tasinmaz mallarini rehin ve ipotek göstermeye vesaire teminat iadesine, velhasil vakfin amaçlarindan birinin veya tamaminin gerçeklestirilmesi için faydali ve lüzumlu görünen bilcümle tesebbüs, tasarruf temellük ve sözlesmeleri akde, islemleri icraya, Medeni kanunun 46. md. de belirtildigi üzere izinli ve yetkilidir. Vakif istirak halindeki mülklerini müsterek mülkiyete, satin alma yolu ile de ferdi mülkiyete çevrilebilir. Müzayede ve ihalelere katilabilir. Vakfin malvarligini tehlikeye sokmayacak sekilde sinirli sorumlu olarak kuruluslarda pay sahibi olabilir. Yatirimlarda bulunabilir. Kisaca amaçlarinin gerçeklesmesi için yararli ve zorunlu görülen tüm tesebbüs, tasarruf, temellüklerde bulunur. Sözlesmeler akdeder ve islemler yapar. Vakif tüm bu yetkileri ve gelirleri Medeni Kanunla ve ilgili tüzüklerle yasaklanmis maksatlarla kullanamaz.” seklinde yazmaktadir.

Vakif kuruldugu 1996 yilin dan 2016 yilina kadar AB Hibe Fonundan – IS-KUR la ortak yaparak – Halk Egitim müdürlügü ve ISMEK ile ortak çalistigi gibi kendi bünyesinde açmis oldugu Grafik – Bilgisayar –Konfeksiyon –Gida Agirlama – Taki Tasarim kurslarinda Istihdam garantili kurslar açarak 900 Engelliye Mesleki Egitim vermis , bu kurslardan egitim alanlar dan %85 ‘i istihdam edilmistir.

Saglik ;

40 engellimizin ameliyati gerçeklestirldi.1.200 engelliye saglik yardimi yapildi ( göz taramasi – dis taramasi - ilaç )

Medikal ;

3.000 den fazla engelliye Akülü Tekerlekli sandalye – Tekerlekli Sandalye – Yatak Bezi – Alt bezi – Yürüteç – Baston ve çesitli medikal ürünlerinden verildi.

Spor ;

Kendi bünyemizde Zihinsel Engelliler Basket Kulubü kuruldu – TÜREV Tekerlekli Sandalye Basketbol Kulübü kuruldu ( 2.ligde mücadele ediyor ) – Yüzme ve Voleybol ekipleri kuruldu ,Tekerlekli Sandalye Yarismalari düzenlendi , Tüm çalismalarda 190 engellimiz hizmet almis olup hala devam eden çalismalar da bu sayi artmaktadir.

Sosyal Kültürel Etkinlikler ;

Engellilerimizin sosyallesip hataya atilmalarini saglamak amaciyla , Tiyatro – Tekerlekli Sandalye Folklor Gurubu – Zihinsel Engelliler Folklor Grubu – Isitme Engelliler Folklor Grubu – Semazen Ekibi – Dans – Ritim Mehteran ekipleri kuruldu .200 den fazla engellimiz bu gruplardan egitim alip ulusal ve uluslararasi programlarda gösterilere çiktilar. Antalya - Ankara Çanakkale kültür gezileri düzenlendi. Sezen AKSU – Ebru Gündes ve diger sanatçilarimizin destegiyle Bostanci Gösteri merkezi, Harbiye Açik Hava Tiyatrosu ve halka açik konserler düzenlendi. Piknik – eglence – sinema –tiyatro – tatile( Balikesir Havran – Antalya Kundu ) gönderildiler. Bu çalismalarda da 1.900 kadar engellimiz hizmet aldi.

Sosyal Yardimlar ;

9.645 Engelliye Erzak – Giyim ve kömür yapildi. Tüm bunlarin yani sira 20 engellimizin dügünü yapildi.

Istanbul Pendik Ilçesinde ayda 5.000 ne yakin engellinin hizmet alacagi Yatili / Gündüzlü Bakim merkezinin 3.600 m2 kapali alana sahip ( 100 yatili 200 gündüzlü ) – Mesleki Egitim Merkezi 1.600 m2 kapali alana sahip ( yilda 400 engelli meslek egitimi alacak ) – Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon merkezi 1.800 m2 kapali alana sahip ( 1.500 kontenjanli )ve spor birimlerinden 1.200 m2 kapali alana sahip olusan 8.200 m2 kapali alana .3000 m2 de açik alana sahip Türkiye Engeliler Yasam Evi Kompleksi bitirildi.

1996-2016 yilina kadar Engellilerin sorunlarinin çözümleri için Paneller Konferanslar düzenlendi.

Almanya – Pakistan - Filistin – Tunus – Umman – Sudan – Yemen – Moritanyayla kardeslik anlasmalari imzalandi.

2011 Yilinda kamu Yararina Vergi Muafiyet Belgesi alindi.

Basbakanlik Tanitma Fonu – Kültür Bakanligi – TIKA – Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi ile AB ‘yle ortak Egitim ve Kültürel çalismalari yapildi.

Vakfimiz AB Danisma Kurulu üyesidir.

ISO – 9001 Kalite Belgesi aldi.


Zülfinaz ABEDAN

Yönetim Kurulu Baskani