ÖZLÜK HAKLARI ;

Bakim Gereksinimi Olan Engelli Yakini Bulunan Memurlarin Tayininde Kolaylik Saglanmakta midir?

5378 sayili Özürlüler Kanunu 21'inci maddesiyle 657 sayili Kanuna asagidaki ek madde eklenmistir:

EK MADDE 39.- Devlet memurlarinin, hayatini baskasinin yardim veya bakimi olmadan devam ettiremeyecek derecede Engelli oldugu saglik kurulu raporu ile tespit edilen esi, çocuklari ile kardeslerinin, memuriyet mahalli disinda resmî veya özel egitim ve ögretim kuruluslarinda egitim ve ögretim yapacaklarinin özel egitim degerlendirme kurulu tarafindan belgelendirilmesi hâlinde, ilgilinin talebi üzerine egitim ve ögretim kuruluslarinin bulundugu il veya ilçe sinirlari dahilinde kurumunda bulunan durumuna uygun bos bir kadroya atamasi yapilir.

Özürlülerin Tayin ve Nakillerinde Baska Özel Hükümler Var midir?

Atama, tayin ve nakiller; konuya iliskin mevzuatlar çerçevesinde ilgili kurumlar tarafindan yapildigindan tayin ya da nakil ile ilgili girisimlerin söz konusu kurumlar nezdinde sahsen yapilmasi gerekmektedir

Engelli çocugu olan anneler için özel bir düzenleme var midir?

Sosyal güvenlik reformu olarak bilinen 5510 sayili Kanunla, sosyal güvenlik sistemimize getirilen yeni bir düzenleme ile baska birinin sürekli bakimina muhtaç derecede malul çocugu bulunanlarin, 01.10.2008 tarihinden sonra geçen prim ödeme gün sayilarinin dörtte biri, prim ödeme gün sayilari toplamina eklenecek. Eklenen bu süreler emeklilik yas hadlerinden de indirilecek. Yapilan bu düzenleme ile Engelli çocugu olan kadinlara erken emeklilik hakki taninmistir.

EMEKLILIK

Engelli Erken Emeklilik veya Malülen Emeklilik Için Nereye Müracaat Etmelidir ?

Özürlülerin emeklilik islemleri diger çalisanlarda oldugu gibi ilgili SGK tarafindan yapilmaktadir. Özürlüler erken emeklilik yada malülen emeklilik islemlerini SGK' a müracaat ederek baslatabilirler.

Engelli Memurlar Istege Bagli Erken Emekli Olabilirler mi?

Menuriyete atanmadan önce Engelli olan ve bu özürleri sebebiyle en az %40 oraninda çalisma güçlerini kaybettikleri Saglik Kurulu Raporu ile anlasilanlardan 15 fiili hizmet yilini dolduranlarin yas kaydi aranmaksizin istekleri halinde emeklilikleri mümkündür.

Engelli Memurlar Malülen Emekli Olabilirler mi?

Malülen emeklilik; Istirakçilerin vücutlarinda meydana gelen arizalar veya ugradiklari tedavisi imkansiz hastaliklar sebebiyle vazifelerini yapamayacak duruma gelmeleri halinde uygulanan emeklilik islemidir.

Belirtilen sebeplerle çalisamayacak duruma düsenlere 'malül' denilmekte olup meydana gelis sebeplerine göre 3 türe ayrilmaktadir.

a) Adi Malüllük,

b) Vazife Malüllügü,

c) Harp Malüllügü.

EngelliIsçi Statüsünde Çalisanlarin Erken Emeklilikten Yararlanma Sartlari Nelerdir?

Engellilere %60 dan daha düsük engelli raporu verilebiliyor bu durumda %40 ile %59 arasinda engellilik orani olanlar erken emekliligi talep edebilirler .Asagidaki tablolarda ise baslama tarihi ve orana göre emeklilik sartlari bulunmaktadir. Bir konuyu açikliga kavusturalim maluliyet ile vergi indiriminden dolayi erken emeklilik arasindaki fark sudur. Eger ilk sigortalilik tarihinden önce sakatliginiz varsa malulen emekli olumazsiniz vergi indiriminden dolayi erken emekli olursunuz. Ama ilk sigortalilik tarihinden sonra sakatliginiz varsa hem malulen hem de vergi indiriminden dolayi emekli olabilirsiniz. Maluliyette çalisma gücü ve meslekte kazanma gücü kaybi varken vergi indiriminde ise sadece çalisma gücünde kayip orani söz konusudur. Meslekte kazanma gücündeki kayip nedir derseniz bu meslegini yapamamaya göre tespit edilen sakatliktir. Örnegin parmaklarini kaybeden bir piyanist çalisma gücünü atiyorum %40 kaybederken meslekte kazanma gücünü ise meslegini yapamamaktan dolayi % 100 kaybetmistir.

Adim adim gidelim .

1- Önce malulene emekli olabilirmisiniz ona bakacaksiniz.

a- Ilk sigortalilik tarihinden sonra sakatliginiz olusmus olacak

b- sakatliginiz %60 olacak (Çalisma gücü ve meslekte kazanç kayip orani )

b-10 yildan beri sigortali olacaksiniz (Baska birinin bakimina muhtaç iseniz buna gerek yok )

c- 1800gün prim ödemis olacaksiniz .

2-Eger sakatliginiz ilk sigortalilik tarihinden önce var ise yada sakatliginiz %40 ile %59 arasi ise vergi indiriminden dolayi erken emekli sartlarina bakacaksiniz.

a) ise giris tarihine bakiniz . Sakatlik derecesine göre toplam prim ödeme gün sayisi ve ilk sigortalilik ile basvuru tarihi arasinda geçecek süreyi kontrol ediniz.